Protein Tozu Çeşitleri

Günümüzde düzenli olarak spor yapan veya spor ile ilgilenen bireylerin vücut kas oluşumlarını hızlandırmak için kullandıkları protein tozları, vücudun ihtiyacı olan protein miktarını kolayca gidermesini ve vücut kas oluşumunun hızlanmasını sağlamaktadır. Spor ile ilgilenen ve vücut kas oluşumlarının hızlanmasını isteyen neredeyse her birey protein tozlarını düzenli olarak tüketmektedirler. Bu protein tozlarının piyasada satılmakta olan birçok çeşidi bulunmaktadır ve bu protein tozlarının her birinin farkı özellikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı sporcular kendilerine en uygun protein tozu çeşitlerini öğrenip onları tüketmek istemektedirler. Sporcunun kullanacağı protein tozu çeşitleri sporcunun yaptığı spor ve antrenmanlarına uygun olmalıdır.

Protein Tozu Çeşitleri

Kazein Proteini

Protein tozu çeşitlerinin arasında en önerilen tozlardan bir tanesi olan Kazein proteini, gösterdiği uzun süreli etki ve sindirimde ki yavaşlığından dolayı günümüzde oldukça fazla tercih edilmektedir. Uyumadan önce tüketilmektedir ve tüm gece boyunca sporcunun vücudunda ki protein dengesini muhafaza etmesi ile tanınmaktadır. Aynı zamanda gece uyurken sporcunun vücudunda ki protein sentezleme işlemini de yapmaktadır. Ayrıca kazein proteini, içerisinde yüksek oranda barındırdığı glutamine maddesi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye de yaramaktadır.

Whey Konsantresi

Diğer protein tozu çeşitlerine göre oldukça ekonomik olan Whey konsantresi, bu sebepten dolayı sporcular tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Ayrıca protein tozlarını yeni kullanmaya başlamış bireylere önerilen ilk protein tozu çeşididir. Ayrıca diyet yapan bireylerin protein ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılamalarına yaran Whey konsantresi, antrenmanlardan önce ve öğün aralarında tüketilebilmektedir. Vücutta kas yıkımı oluşma ihtimalini azaltabilen bu protein tozu, kas oluşumunu desteklemektedir.

Whey İzolesi

Protein tozu çeşitleri arasında vücudun en hızlı sindirmeyi başardığı protein tozudur. Yapısında bulundurduğu protein miktarının öbür protein tozu çeşitlerinden fazla olmasından dolayı ise diğer çeşitlerden daha pahalıdır. Whey izolesi, içerisinde çok az miktarda karbonhidrat içerdiğinden dolayı diyet yapan bireylere de önerilmektedir ve yapılan diyeti hiçbir şekilde olumsuz etkilememektedir. Aynı zamanda şeker içermemektedir ve aşırı derecede tüketilmediği sürece kilo aldırmamaktadır. Whey izolesinin kullanım şekli ise antrenman öncesi ve sonrası şeklindedir. Bu protein tozu çeşidi, spora yeni başlayan bireylere önerilmemektedir, yalnızca orta ve ileri düzeyde sporcular için uygundur.

Soya Proteini

Soya proteini genellikle vejetaryen bireyler tarafından kullanılan ve insan vücuduna oldukça yararlı olan bir protein çeşididir. Bundan dolayı vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular tarafından fazla tercih edilmemektedir. Soya proteininin en büyük faydalarından biri ise kasların iyileşme süresini hızlandırması ve besinlerin kaslara daha hızlı ulaşmasını sağlamasıdır. Soya fasulyesinden elde edilen soya proteini, bitkisel olduğundan dolayı oldukça sağlıklıdır.

Hidrolize Protein

Protein tozu çeşitleri arasında en pahalı olan tozlardan biridir. Oldukça hızlı emilime sahiptir ve anabolik etkisi gösterebilmektedir. Hidrolize protein, whey proteininin hidrolize edilmesi ile elde edilmektedir. Bu yöntem sayesinde proteindeki peplit bağları ayrıştırılır ve protein önceden sindirilmiş gibi hareket etmeye başlar. Böylelikle protein içerisindeki amino asitler vücut tarafından çok daha hızlı emilir.

Yumurta Proteini

En etkili ve en kaliteli protein tozlarından biri olan yumurta proteini, yumurtanın beyazında bulunan yüksek oranda albümin sayesinde kas kütlesini kolaylıkla geliştirmeyi sağlamaktadır. Gece kullanımı ise diğer protein tozu çeşitlerinin aksine önerilmez.

Süt Proteini İzolesi

Süt proteini izolesi, inek sütü ile hemen hemen aynı protein oranına sahiptir ve içerisinde hem whey proteinini hem de kazein proteinini barındırmaktadır. Fiyatı whey proteinine nazaran daha ucuzdur. Soya proteinine benzer olarak amino asit seviyesi oldukça yüksektir ve yüksek içerikli protein tozu çeşitleri arasında yer almaktadır.